Mide Botoksu

 

Mide botoksu, kırışıklıklar için yapılan enjeksiyona benzer şekilde, endoskopi sırasında doğrudan mide iç duvarının belirli bölgelerine Botulinum toksini uygulamaktır. Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer ve hastalar sedasyondan çıktıktan sonra evlerine gidebilirler.

Bu yöntemde botoks enjeksiyonu mide kaslarını dondurur, mide kaslarının kasılmasını sınırlayarak mide boşalma süresi geciktirilir ve hasta iştahsızlık yaşar ve daha hızlı doygunluk hisseder.

 

Kimin İçin?

 

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir obezite ameliyatı değildir. Ancak başvurulabilecek hastalar için belirli kriterler vardır.

  • Diyet ve sporla düzgün kilo veremeyenler için uygun bir yöntemdir.
  • 18 yaşında veya daha büyük
  • Tercihen 30 ila 40 beden kitle indeksine sahip

 

Sonuçlar

 

Mide botoksu enjeksiyonu kilo vermeyi garanti etmez. Mide botoksunun iştahı azalttığı, daha erken tokluk hissettiği ve diyete yardımcı olduğu bilinse de işlem sonrası yüksek kalorili besinlerle beslenen hastalarda başarısızlık olasılığı da vardır.

Mide botoksu uygulandıktan 3 gün sonra açlık hissi azalır. Kilo kaybı 2 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar.

Hastaların 6 aylık bir süre içerisinde toplam kilolarının %5-10'unu kaybetmeleri beklenir. Kaybedilen kilo miktarı; Yaş, metabolizma hızı ve egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mümkün olduğunca sağlıklı bir diyet programına adapte edilerek botoks işleminden maksimum fayda sağlanabilir.